Ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień jest obecnie jedną z najbardziej ekonomicznych metod ogrzewania. Dzięki niemu możemy obniżyć zużycie energii od 30% w sezonie grzewczym do 70% w sezonach przejściowych, w zależności od doboru urządzeń, powierzchni grzewczej oraz klasy ocieplenia budynku.

KLIMA 20 - 2000W grzejnik elektryczny na podczerwień energooszczędny

KLIMA 20 - 2000W grzejnik elektryczny na podczerwień energooszczędny

Producent: Radialight
Cena: 1 885,00 zł (netto: 1 532,52 zł )
szt.
zobacz więcej
Mantra 15 750/1500W Grzejnik Panel na Podczerwień Radialight

Mantra 15 750/1500W Grzejnik Panel na Podczerwień Radialight

Producent: Radialight
Cena: 710,46 zł (netto: 577,61 zł )
szt.
zobacz więcej
KLIMA 15 - 1500W grzejnik elektryczny na podczerwień energooszczędny

KLIMA 15 - 1500W grzejnik elektryczny na podczerwień energooszczędny

Producent: Radialight
Cena: 1 858,53 zł (netto: 1 511,00 zł )
szt.
zobacz więcej
KLIMA 10 - 1000W grzejnik elektryczny na podczerwień energooszczędny

KLIMA 10 - 1000W grzejnik elektryczny na podczerwień energooszczędny

Producent: Radialight
Cena: 1 651,89 zł (netto: 1 343,00 zł )
szt.
zobacz więcej
KLIMA 7 - 750W grzejnik elektryczny na podczerwień energooszczędny

KLIMA 7 - 750W grzejnik elektryczny na podczerwień energooszczędny

Producent: Radialight
Cena: 1 394,82 zł (netto: 1 134,00 zł )
szt.
zobacz więcej
TOUCH - Łazienkowy grzejnik elektryczny z termostatem tygodniowym

TOUCH - Łazienkowy grzejnik elektryczny z termostatem tygodniowym

Producent: Aurora
Cena: 599,00 zł (netto: 486,99 zł )
szt.
zobacz więcej
DEVA Lustro - grzejnik łazienkowy elektryczny na podczerwień 1500W

DEVA Lustro - grzejnik łazienkowy elektryczny na podczerwień 1500W

Producent: Radialight
Cena: 2 428,00 zł (netto: 1 973,98 zł )
zobacz więcej
1 mb - Folia grzewcza podłogowa 60cm - 40W/m²

1 mb - Folia grzewcza podłogowa 60cm - 40W/m²

Cena: 59,90 zł (netto: 48,70 zł )
zobacz więcej
1 mb - Folia grzewcza podłogowa 60cm - 60W/m²

1 mb - Folia grzewcza podłogowa 60cm - 60W/m²

Cena: 59,90 zł (netto: 48,70 zł )
zobacz więcej
1 mb - Folia grzewcza podłogowa 60cm - 80W/m²v

1 mb - Folia grzewcza podłogowa 60cm - 80W/m²v

Cena: 59,90 zł (netto: 48,70 zł )
szt.
zobacz więcej
10 mb - Folia grzewcza podłogowa 60cm - 80W/m²

10 mb - Folia grzewcza podłogowa 60cm - 80W/m²

Cena: 560,00 zł (netto: 455,28 zł )
szt.
zobacz więcej

Ogrzewanie na podczerwień - jak działa?

Za sprawą ogrzewania podczerwienią, pobrana energia elektryczna w całości przetwarzana jest przez urządzenie grzewcze na energie cieplną. Przynosi to ogromne oszczędności. Jak działa ogrzewanie na podczerwień? W bardzo prosty sposób. Wyjaśnimy to na przykładzie.

Jak wiemy słońce ogrzewa naszą planetę poprzez fale ciepła, jednak w tym procesie powietrze nie jest potrzebne. Promienie docierają bezpośrednio do ludzi, drzew, ziemi, wody, wszystkiego co jest w stanie ciekłym lub stałym.

W ten sam sposób działa ogrzewanie podczerwienią. Powietrze w ten proces nie ingeruje, ponieważ promieniowanie podczerwone dociera bezpośrednio do ludzi, ścian, podłóg, oraz innych przedmiotów które są w ich zasięgu. Dzięki temu ciepło które odczuwamy jest bardzo przyjemne. Ponadto wyżej wymienione ogrzane ściany, podłogi oraz przedmioty oddają zakumulowane ciepło do pomieszczenia.

Dzięki tej technologii nie powodujemy konwekcji, a co za tym idzie nie wzbijamy kurzu. Jest to duża zaleta dla ludzi cierpiących na alergię. Ogrzewanie podczerwienią, ma szereg zastosowań zdrowotnych. Sam fakt, że ogrzewanie podczerwienią stosowane jest w inkubatorach dla noworodków, świadczy o bezpieczeństwie tej metody oraz o szeregu walorów zdrowotnych (min. poprawia samopoczucie, podobnie jak słońce, oraz przyspieszają gojenie się ran).

Jednak pamiętajmy, że mimo pozytywnego wpływu na zdrowie, sprzedawane przez nas panele oraz promienniki przede wszystkim pełnią funkcje grzewcze. Ogrzewanie podczerwienią jest również świetnym rozwiązaniem jeśli w naszym domu, biurze lokalu etc. mamy problemy z wilgocią lub grzybem. Dzięki falom ciepła, które emitują promienniki oraz panele na podczerwień osuszamy ścianę tym samym zapobiegamy rozwojowi grzybów praz pleśni. 

Ogrzewając podczerwienią dbamy o środowisko. Nie zanieczyszczamy go, oraz nie emitujemy szkodliwych gazów do atmosfery. Ogrzewanie podczerwienią jest przełomową metodą grzewczą na którą warto się zdecydować. Przede wszystkim jest zdrowe, ekologiczne, tanie oraz bezpieczne.

Jak dobrać panele na podczerwień?

Podane poniżej wartości są uśrednione. Jeśli masz jakiekolwiek pytania zapraszamy do kontaktu. 

Zakładając, że budynek posiada wysoką termoizolacje oraz pomieszczenia o wysokości 2-2,5m to do prawidłowego ogrzania powierzchni panelami na podczerwień potrzebujemy około 20W/25W na m3 (metr sześcienny) .

Powyższa kalkulacja jest bardzo ekonomiczna. Zalecane wartości podawane przez producentów znajdują się poniżej:

  • łazienka - 40W/m3
  • sypialnia - 25W/m3
  • salon - 30W/m3
  • korytarz - 20W/m3
  • przedpokój - 20W/m3
  • pokój dziecięcy - 30W/m3

Podane wartości spełnią swoją funkcje jeśli panele nadzoruje termostat oraz budynki są bardzo dobrze ocieplone, o wysokiej termoizolacji oraz wysokości pomieszczeń wynosi 2-2,5 metra.

  • Jeśli pomieszczenie jest wyższe niż 2-2,5 metra, to do powyższych wartości należy dodać 50% na każdy dodatkowy metr.
  • Jeśli termoizolacja budynku jest średnia, dodajemy 25%
  • Jeśli termoizolacja budynku jest słaba lub bardzo słaba dodajemy 50%

Ogrzewanie podczerwienią - zalety

Ogrzewanie na podczerwień to innowacja w dziedzinie ogrzewania elektrycznego. Panele grzewcze na podczerwień zasilane są prądem elektrycznym, jednak nie wytwarzają one ciepła i same z siebie nie ogrzewają pomieszczenia - przekazują one promienie podczerwone znajdującym się nieopodal przedmiotom takim jak krzesła czy ściany, które nagrzane oddają zakumulowane ciepło do pomieszczenia. Panele te zapewniają przede wszystkim komfort użytkowania, gdyż działają one w sposób bezobsługowy i są bardzo łatwe w montażu, a przy tym estetycznie się prezentują.

Ogrzewanie na podczerwień a zdrowie

Ogrzewanie pomieszczeń za pomocą podczerwieni polega na wykorzystywaniu fal elektromagnetycznych, co może budzić wątpliwości dotyczące ich wpływu na nasze zdrowie. Jednak nie ma się czego bać - nie dość że żadne badania nie potwierdzają szkodliwego wpływu ogrzewania na podczerwień na organizm ludzki, to wskazują one na to, że wartości promieniowania emitowane z promienników nie są szkodliwe.

Czym jest podczerwień? 

To fale promieniowania elektromagnetycznego, których zakres wynosi od 780 nm do 1 mm. Dzieli się je na bliską podczerwień NIR, średnią MIR oraz daleką FIR. Do ogrzewania pomieszczeń wykorzystywana jest ta ostatnia, która jest z łatwością wchłaniana przez cząsteczki wody.

Nie bez powodu noworodki w inkubatorach są ogrzewana za pomocą tego właśnie promieniowania, które sprawia że nasz układ krwionośny jest stymulowany dzięki czemu utrzymuje on stałą temperaturę w naszym organizmie. Ponadto przy zastosowaniu tego rodzaju ogrzewania nie mamy problemów z wilgocią, pleśnią czy grzybem na ścianach, co może okazać się świetnym rozwiązaniem dla alergików. Również osoby cierpiące na schorzenia reumatyczne powinny odczuć znaczącą różnice po zamontowaniu promienników.

A co z polem magnetycznym emitowanym przez promiennik? Jego wartość jest niewiele wyższe od naturalnego tła, które nas otacza, więc tutaj również nie ma żadnych powodów do obaw.

Wpływ ogrzewania podczerwienią na środowisko 

Skoro ogrzewanie pomieszczeń za pomocą podczerwieni nie wpływa negatywnie na nasz organizm, to czy wpływa ono na środowisko? Nie tylko nie wpływa ona na nie negatywnie, ale pozwala zrezygnować z tradycyjnego ogrzewania na węgiel lub drewno, dzięki czemu do środowiska nie są wypuszczane szkodliwe substancje powstające podczas spalania. 

Ogrzewanie na podczerwień i zalety z niego płynące

Ogrzewanie pomieszczeń za pomocą podczerwieni to zdecydowanie wygodny, zdrowy, ekologiczny - a przy tym oszczędny sposób ogrzewania. Ceny promienników o mocy 500W kształtują się na poziomie kilkuset złotych. Różnią się one w zależności od temperatury ich pracy czy też rodzaju żarówek. Przykładowo dla mieszkania o powierzchni ok. 30m3 na promienniki wydamy około 3,5 tys. zł. Ta inwestycja z pewnością zwróci się nam przede wszystkim w komforcie użytkowania paneli i przebywania w danym pomieszczeniu, gdyż temperatura ścian, podłogi i sufitu będzie taka sama. Ponadto dzięki znacznej oszczędności energii i brakom strat ciepła, nasze rachunki będą o wiele niższe, dzięki czemu zyskamy dodatkowe środki do wykorzystania.

Ogrzewanie podczerwone to nie tylko zdrowie, oszczędność i ekologia, ale również bezpieczeństwo, dlatego warto zdecydować się na to innowacyjne rozwiązanie.

Sposoby i koszty ogrzewania domu

W domu musi być ciepło - nikt nie podaje tego w wątpliwość. I nie chodzi tu tylko o nasz komfort, ale o bezpieczeństwo, czyli pewność, że dom będzie w dobrym stanie, nie będą w nim zamarzać rury, a wilgoć będzie odpowiednio odprowadzana. Kwestia wyboru ogrzewania to sprawa bardzo istotna, a wybór między różnymi typami ogrzewania jest bardzo duży - sprawdźmy więc, jak to się przedstawia!

Dla ułatwienia przedstawmy na początek jasno i czytelnie, jaki jest podział rodzajów ogrzewania:

  • Ogrzewanie tradycyjne - wykorzystujące paliwa stałe (jak węgiel, drewno). To według powszechnej opinii rozwiązanie najtańsze, zarówno gdy myślimy o instalacji, jak i kosztach paliwa. Z drugiej strony, obsługa kotła na węgiel przysparza wiele problemów, jest czasochłonna, stale wymaga naszej kontroli, czy wszystko poprawnie działa;
  • Ogrzewanie gazowe - obsługa instalacji gazowej nie wymaga praktyczne naszego nakładu pracy, ale koszty eksploatacji są wyższe, niż w przypadku bardziej tradycyjnych rozwiązań;
  • Ogrzewanie elektryczne - coraz bardziej popularne, bezpieczne i komfortowe dla domowników. Najbardziej znane jest ogrzewanie podłogowe, lecz nie tylko, o czym świadczy ostatnio duże zainteresowanie ogrzewaniem na podczerwień .

Ogrzewanie tradycyjne nie ma przyszłości

Powyższe zdanie nie jest odkrywcze, lecz wiele osób ciągle o tym zapomina lub stara się tego nie pamiętać. A przecież mówi się coraz więcej o ochronie środowiska, o tym, że w ciągu najbliższych lat powoli będziemy odchodzić od palenia węglem czy podobnie tradycyjnym opałem.

Nie zapominajmy, że paląc w piecu, wytwarzamy mnóstwo szkodliwych spalin i zanieczyszczeń. Musimy wygospodarować sporo miejsca na opał, co jest kolejnym, znaczącym utrudnieniem. Jeśli jednak - mimo tych minusów - zdecydujemy się na ten rodzaj ogrzewania, powinniśmy poznać najważniejsze koszty.

Przykładowe wyliczenia - ogrzewanie węglem:

Najpopularniejszy jest kocioł komorowy na paliwo stałe, zasilany brykietem (stale trzeba go oczyszczać) dostępny za 2 tys. zł., kocioł zasypowy na paliwo stałe (na węgiel lub eko-groszek) trochę droższy - od 3 tys. zł, oraz kocioł automatyczny na paliwo stałe - od 4 tys. zł. 

Szacunkowy koszt - tu również trzeba wziąć pod uwagę rodzaj węgla grzewczego, bo różnice w cenie są dość duże. Niemniej, jeśli weźmiemy pod uwagę roczny koszt grzania najpopularniejszym ekogroszkiem (czyli najdroższym, ale i najbardziej wydajnym), powiedzmy domu o metrażu 100-120 m2, to zapłacimy około 2500 zł rocznie. Jeśli dodamy do tego podgrzewanie wody, koszt wzrośnie do około 3000 zł. 

Czy ogrzewanie gazowe się opłaca?

Wydaje się, że tak, bo jest stosunkowo niedrogie i dość komfortowe. Najważniejsze jest to, że nowoczesne kotły gazowe są w pełni zautomatyzowane i można je zamontować w dowolnym pomieszczeniu (kuchnia, łazienka, schowek, piwnica itd.). Gaz jest czerpany na bieżąco, płacimy więc za to, co faktycznie zostało zużyte.

Niestety, do wielu miejsc gaz nie dociera, a czasem trzeba go doprowadzać z oddalonych gazociągów, co znacząco zwiększa koszty inwestycyjne. Można nawet powiedzieć, że w takiej sytuacja staje się to nieopłacalne. Ponadto, najnowszej generacji gazowe kotły nie są tanie, a co więcej - trzeba je poddawać okresowym przeglądom technicznym, które przecież też kosztują. 

Przykładowe wyliczenia dla ogrzewania gazowego

Projekt przyłącza wyniesie nas od 500 do 2500 zł, a jego wykonanie 1500-2000 zł. Odbiór przyłącza gazowego około 150 zł. Sam kocioł to minimum 2000 zł, choć często wiele więcej, a montaż to wydatek rzędu 500-1500 zł. 

Alternatywą są zbiorniki LPG. Można je zamontować praktycznie wszędzie. Jeśli chcemy mieć taki na własność, musimy przygotować się na wydatek około 9-10 tysięcy złotych, wydzierżawienie zaś będzie nas kosztować około kilkuset złotych rocznie. 

Roczne koszty: zależą oczywiście od tego, czy wybierzemy gaz ziemny, czy płynny. W pierwszym przypadku zapłacimy około 4000 zł, w drugim więcej, bo koszt ogrzewania LPG to aż 6500-7000 zł ( metrażu domu 100-120 m2). 

Ogrzewanie elektryczne podczerwienią

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale wszystko wskazuje na to, że tak właśnie będzie. Myśląc o tym rodzaju ocieplania domu, od razu wielu osobom przychodzi na myśl ogrzewanie podłogowe, my jednak chcielibyśmy przedstawić ciekawą, zyskującą na znaczeniu alternatywę - promienniki podczerwieni. 

Ogrzewanie na podczerwień to dość nowa technologia, wytłumaczmy więc, na czym dokładnie polega. Żeby zbytnio nie komplikować - to grzałka elektryczna, która rozgrzewa się do kilkuset stopni Celsjusza, a dzięki temu z jej powierzchni emitowanie jest - niewidzialne dla ludzkiego oka - promieniowanie podczerwone. Wewnątrz takiej żarówki (identycznie jak w zwykłej świetlówce) znajduje się żarnik z drutu oporowego, rozgrzewający się do temperatury 500 C. 

Grzejniki na podczerwień działają zupełnie inaczej niż tradycyjne grzejniki, bo zamiast konwekcji, ogrzewa pomieszczenia przez promieniowanie, dokładnie tak, jak grzeje słońce. Bezpośrednio wszystko w jego zasięgu jest ogrzewane, a więc ściany, meble i ludzie. To równomierne ogrzewanie wszystkich miejsc zapewnia miłe odczucie komfortu cieplnego, które uzyskujemy w niższej temperaturze niż podczas ogrzewania konwekcyjnego (tradycyjnego). 

Co zyskujemy, korzystając z promienników podczerwieni? 

  • Możemy liczyć na spore oszczędności, co objawia się niskim zużyciem energii, kosztami inwestycyjnymi, a także brakiem kosztów związanych z eksploatacją i serwisem; 
  • Komfort użytkowania (bezobsługowość, inteligentne, łatwe sterowanie, bezawaryjność); 
  • Ekologia (energia elektryczna ze źródeł odnawialnych, czyli brak spalin i emisji zanieczyszczeń, nie ma ryzyka awarii, np. wycieku oleju itd.); 
  • Zdrowie, bo promieniowanie podczerwone to obecnie najmniej szkodliwe ze wszystkich źródło ciepła. Stymuluje układ immunologiczny, wspomaga rekonwalescencję chorych, a dodatkowo jest przyjazne dla reumatyków i alergików.

Przykładowe wyliczenia dla ogrzewania elektrycznego na podczerwień

Decydując się na panel o mocy 500 W, zapłacimy od 600 do 800 zł, choć nie brak na rynku bardziej zaawansowanych technologicznie modeli, jakich cena jest oczywiście wyższa (około 1500 zł). Wspomniany promiennik o mocy 500 W ma duże możliwości, bo potrafi ogrzać 6 mkw. powierzchni lokalu. Jeśli więc przeliczyć to na ogrzanie całego domu, powiedzmy 100 m2, to za cały komplet zapłacimy około 10 000 zł. 

Roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 100-120 m2 wyniesie około 3000 złotych (dużo oczywiście zależy od stawki za prąd oraz dobrej izolacji domu).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl