Ogrzewanie na podczerwień
Ogrzewanie na podczerwień jest stosunkowo nową metodą grzewczą. Opinie co do tego typu rozwiązania są podzielone, ponieważ z jednej strony słyszymy, że promieniowanie oddziałuje negatywnie na oczy, skórę oraz układ nerwowy. Z drugiej zaś strony otrzymujemy informację, że podczerwień pozytywnie wpływa na nasz metabolizm, mięśnie, jak również skórę. Postaramy się zatem wyjaśnić, gdzie leży prawda.
Ogrzewanie podczerwienią
Wszystkie dostępne badania dotyczące wpływu ogrzewania na podczerwień na ludzi, pojawiają się określenia, że nie wywołuje ono negatywnych skutków ubocznych. Promieniowanie podczerwone ogrzewa nasze ciała, ze względu na to, iż jest łatwo wchłaniane przez cząsteczki wody, której w organizmach ludzkich jest bardzo dużo. Stąd też przyjemne uczucie ciepła, które rozchodzi się po naszym ciele w momencie, gdy przebywamy w pomieszczeniu ogrzewanym podczerwienią.
Wpływ na zdrowie
Promieniowanie podczerwone wykorzystywane jest również do leczenia różnych problemów skórnych oraz neurologicznych, jednak ogrzewanie nie ma takiego wpływu na nasze ciało. Nie wnika ono również tak głęboko, by wpływać na układ mięśniowy. Ponadto ogrzewanie podczerwone, pomimo tego, iż jest porównywane do słońca, nie zwiększa wydzielania witaminy D w naszym organizmie. Prawdą jest natomiast, że promienniki podczerwieni pozytywnie wpływają na alergików, ze względu na to, iż nie wywołują ruchu powietrza w pomieszczeniu, a co za tym idzie, nie wznoszą cząsteczek kurzu, tak jak to działa podczas ogrzewania tradycyjnego. Faktem jest, iż istnieje szkodliwe promieniowanie, które wywołuje podrażnienia skóry oraz niszczy nasz wzrok, jednak nie jest ono stosowane w urządzeniach do ogrzewania pomieszczeń.
Jak widać, ogrzewanie na podczerwień nie jest ani szkodliwe dla naszego zdrowia, ani też nie poprawia go, jednak jest bardziej ekologiczne oraz tańsze, niż tradycyjne ogrzewanie. Pełni również bardzo ważną rolę dla alergików, ponieważ mniej unoszącego się kurzu, oznacza zmniejszone objawy alergiczne.