Gdzie znajdziemy promieniowanie podczerwone?

Gdzie znajdziemy promieniowanie podczerwone?

Podczerwień to inaczej mówiąc promieniowanie elektromagnetyczne, emitujące fale od 780 nanometrów do 1 milimetra. Zakres promieniowania dzielony jest na pasma o różnej długości, jednak nie ma jednoznacznego określenia, ze względu na zastosowanie w różny sposób na różnych obszarach. Zastosowanie promieniowania podczerwonego jest bardzo szerokie. 

Zastosowanie

  1. Podczerwień wykorzystywana jest w noktowizji na dwa sposoby. Pierwszy z nich odbiera promieniowanie wytwarzane przez przedmioty. W ten sposób widoczne są obiekty cieplejsze od otoczenia. Czynna natomiast polega na wytworzeniu promieniowania podczerwonego.
  2. Wszelkiego rodzaju piloty zdalnego sterowania korzystają z promieniowania, które nie jest widoczne gołym okiem. Dzięki temu możliwe jest przesyłanie sygnału, który mówi, co urządzenie ma zrobić w danym momencie. 
  3. Promieniowanie stosowane jest również w balistyce do naprowadzania  rakiet. To bardzo skuteczne działanie, ponieważ podczerwieni nie da się wykryć. Szacunkowo, w ostatnich 25 latach, amerykańskie lotnictwo straciło 90% swoich samolotów poprzez użycie rakiet na promieniowanie podczerwone.
  4. Używane w fizjoterapii, poprawia ukrwienie, podgrzewając skórę, jednak nie powodując poparzeń. Ponadto wytwarzane ciepło wpływa na tkanki redukując dolegliwości bólowe. 
  5. Ogrzewanie na podczerwień jest coraz bardziej znane oraz wykorzystywane. Dzięki temu, że powietrze ogrzewane jest równomiernie, nie ma różnicy temperatur pomiędzy najniższym i najwyższym punktem w pomieszczeniu. Grzejniki na podczerwień, panele oraz promienniki podczerwieni są świetną inwestycją na przyszłość. 
  6. Promieniowanie podczerwone stosuje się również do pomiaru odległości, w zdjęciach satelitarnych, obserwacji kosmosu, jak również w celu zbadania obrazów w celu uwidocznienia wcześniejszych warstw na płótnie.

Promieniowanie podczerwone ma wiele zastosowań, jednak należy pamiętać, że nieumiejętne korzystanie jest szkodliwe dla zdrowia. Jednak jeżeli wykorzystanie jest odpowiednie, a ilość dawek jest dostosowana przez specjalistów, nie ma obaw do korzystania z tego typu rozwiązania.

 

https://ekopodczerwien.pl/pl/c/Panele-na-podczerwien-oraz-grzejniki-na-podczerwien/13

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl